سیبادو
ما را حمایت کنید
 
سیبادو


دلمان می خواهد زندگی ما مملو از صمیمیت و عشق باشد. ما نیاز به معاشرت با دیگران و پذیرش و تایید آنها داریم. ضمن اینکه دوست داریم دیگران را بپذیریم و آنها را تایید کنیم. به نظر می رسد که داشتن مهارت در برقراری ارتباط برای زندگی امروز لازم است. ما هر روز به شیوه های مختلفی با سایرین ارتباط برقرار کرده و اندیشه ها، احساسات و دانسته های خود را به یکدیگر منتقل می کنیم. واقعیت این است که روابط بین فردی، نه تنها حرکت ما را در مسیر کمال و خودشکوفایی تسهیل می کنند، بلکه در درجه اول راه را به ما نشان می دهند. غالباً اولین بار در تعامل با دیگران است که توانایی های خود را می شناسیم. توانایی هایی که تا پیش از آن اثری از آنها نبوده است. تنها در اجتماع است که عیب های خودمان را می بینیم. هیچ کسی در تنهایی نمی تواند بفهمد که آیا حسود است یا نه. زیرا کسی در کنارش نیست که به او حسادت کند! تمام صفات خوب و بد ما در اجتماع دیده می شود. بنابراین ما بخشی از طرز تلقی های خود را نسبت به خودمان از برداشت و نظر دیگران در مورد خویشتن کسب می کنیم. این فرایند نگریستن به خود از منظر و دریچه چشم دیگران تا آخر عمر ادامه می یابد.همچنین دیگران به ما کمک می کنند تجارب و طرز فکرهای جدیدی بیابیم. روابط و چگونگی ارتباط با دیگران بخش مهمی از شخصیت و زندگی ما را تشکیل می دهند.

درست است که ارتباط یک امر بسیار مهم و لازم است. اما فراموش نکنید که چنانچه خواهان برقراری ارتباط سودمند باشید، باید از راههای درست برقراری ارتباط آگاه بوده و راهکارها را در جای مناسب خود اعمال کنید. کسانی که فاقد مهارت های لازم برای برقرار کردن ارتباطات میان فردی اند، ممکن است در برخی از عرصه های زندگی موفق باشند، اما به دلیل ضعف در ارتباطات به سختی به حس اساسی رضایت از خود و دیگران و در مجموع زندگی نایل گردند. نحوه ارتباط شما در میزان حمایت و کمک از جانب دیگران تاثیر مستقیم دارد و ارتباطات تاثیربسیار عمیقی بر زندگی شما می گذارند.

در شروع ارتباط یک سلام به همراه لبخند ارائه دهید. رفتارهای کلامی و غیر کلامی ما مهم ترین شاخص هایی هستند که دیگران با توجه به آنها ما را مورد قضاوت قرار می دهند.هر کدام از ما برای اینکه تاثیر بیشتر و بهتری روی اطرافیانمان بگذاریم، ابتدا سعی می کنیم که تصویری بهتر از خود ارائه دهیم. به ظاهر خود می رسیم، در صدد جذاب بودن بر می آییم، محترمانه صحبت می کنیم، کم حرف می زنیم و بیشتر می شنویم و لبخند می زنیم. شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که "اولین تاثیر، ماندنی ترین تاثیر است".قطعاً اولین تاثیری که ما بر وی برجای می گذاریم، به حدی گرما زا خواهد بود که کوه یخی بین ما را ذوب می کند.لبخند نشانه دوستی، گشودگی و تمایل شما به صحبت کردن است. وقتی لبخند می زنید نشان می دهید که برای طرف مقابل احترام قائل شده اید. وقتی ما با روی خوش همراه با تبسم با فرد دیگری به صحبت می پردازیم، در حقیقت با این طرز رفتار خود می خواهیم به طرف مقابل بفهمانیم که مایلیم با او رابطه برقرار کنیم. سلام همراه با لبخند علاوه بر اینکه پذیرش فرد مقابل ما را بر خواهد انگیخت، موجب برانگیختگی اعتماد به نفس ما خواهد شد.

هنگام گوش کردن نظر ندهید و راه حل ارائه نکنید. بلکه فقط اطلاعات را جذب نمایید. حتی اگر طرف شما حرفی می زند که اشتباه است، بین صحبت هایش نپرید و حرفش را قطع نکنید. گوش دادن فرایند فعالی است که طی آن شنونده تصمیم بر این دارد که توجه لازم را معطوف به صحبت های طرف مقابل نماید.

در آغاز گفت و گو سوالاتی بپرسید که جواب های ساده داشته باشد.پرسیدن سوالات ساده از جمله راههای خوب شکستن سردی محیط و آغاز آشنای است.توصیه شده است که در شروع یک ارتباط ازسوالات بسته یا نیمه باز استفاده شود. سعی کنید از خودتان نیز اطلاعات بدهید. زیرا راه دیگر شکل گرفتن یک ارتباط در قالب گفت و گو این است که ابتدا در مورد خودمان اطلاعاتی به طرف مقابل بدهیم. این راهی است تا شما را بهتر بشناسند. بهتر است راجع به مسائل خصوصی خود صحبت نکنید. اما می توانید درباره رشته تحصیلی یا شغل خود اطلاعاتی کامل و ارزنده به دیگران بدهید. درباره اهداف و تجربه هایتان با علاقه صحبت کنید.آنقدر مرموز نباشید که نتواند محل زندگی تان را بپرسند و آن قدر هم ساده نباشید که در طول یک ساعت آشنایی، مردم از بزرگترین مشکل شما با همسرتان مطلع شوند. راه اعتدال را در پیش بگیرید.آنچه مهم است ذکر این نکته است که گوش دادن فعال را هرگز از یاد نبرید. شاید فکر کنید که طرز شنیدن شما چیزی نیست که کسی متوجه شود. درحالی که اشتباه می کنید.همه مردم دوست دارند که در مورد خودشان صحبت کنند و دربه در دنبال یک گوش شنوا می گردند. اگر شما آن گوش شنوا باشید. ارتباطی قوی و موثر با آنها برقرار کرده اید. چرا که با گوش دادن صحیح معمولاً حس خود ارزشمندی در فرد مقابل فعال شده و همین موضوع روند ارتباط را در هر مرحله ای تسهیل می کند.اگر تمام مدت حرف بزنید، و به کسی اجازه حرف زدن ندهید، نه تنها محبوب نخواهید بود، بلکه باعث نفرت دیگران می شوید و شما را به عنوان فردی خودخواه خواهند شناخت. هنگام گوش کردن نظر ندهید و راه حل ارائه نکنید. بلکه فقط اطلاعات را جذب نمایید. حتی اگر طرف شما حرفی می زند که اشتباه است، بین صحبت هایش نپرید و حرفش را قطع نکنید. گوش دادن فرایند فعالی است که طی آن شنونده تصمیم بر این دارد که توجه لازم را معطوف به صحبت های طرف مقابل نماید.

گوش دادن
در این میان سعی کنید به رفتارهای غیر کلامی هم توجه نشان دهید. عناصر غیر کلامی ارتباط، شامل آن وجهی از ارتباط هستند که اختصاصاً به جنبه هایی غیر از محتوای کلامی و فرایند بیان کلامی مربوط می گردند. در این مقوله می توان تن صدا، ژست ها، تماس چشمی، حالات بدنی و.. را نام برد.ارتباط چشمی از مهم ترین مهارت های ارتباطی است.با نگاه کردن به صورت و چشمان فرد مقابل درحین اینکه او با ما صحبت می کند به او می فهمانیم که مایلیم حرف های او را بشنویم. سعی کنید در نگاهتان صمیمیت و جدیت باشد. چگونگی ایستادن و حرکت کردن شما نشان دهنده ی فکر و ذهن شماست.
معمولاً افرادی که از اعتماد به نفس کمی برخوردارند خمیده می ایستند. و دست هایشان را پنهان می کنند.افراد ماهر در ارتباط از دست ها و اندام های خود به طرز مناسبی برای انتقال پیام استفاده می کنند. فراموش نکنیم درست است که بخش اعظم مهارت های ارتباطی مبتنی بر گفت و گو و صحبت و به عبارت دیگر رفتارهای کلامی است، ولی رفتارهای غیر کلامی که به برخی از آنها اشاره شد اهمیتی کمتر از رفتارهای کلامی ندارند.
 


 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

ارسال در تاريخ شنبه 29 تير 1392برچسب:, توسط سیبادو