سیبادو
ما را حمایت کنید
 
سیبادو
این موضوع حداقل برای هارد دیسک‌ها بیشتر صدق می‌کند که آزار و اذیت بیشتری را در هنگام کار مداوم با آنها متحمل می‌شوند مانند کار کشیدن و داغ شدن بیش از حد، گرد و غبار و رطوبت، ویروس‌ها و بدسکتورها که همگی اینها می‌توانند باالاخره غزل خداحافظی حافظه دیجیتالی شما را سر دهند. وقتی هارد دیسک شما غزل خداحافظی را بخواند و به یک هارد دیسک مرده تبدیل شود دیگر دسترسی به اطلاعات شما تقریبا غیرممکن می‌شود بنابراین بد نیست نگاهی به آثار و علائم مرگ هارد دیسک‌ها بیندازیم تا شاید با شناختن آنها هر چه زودتر به فکر راه چاره باشید.

تنها صداست که می‌ماند!
بله! هارد دیسک‌ها و سر و صداهایی که از آنها شنیده می‌شود می‌تواند نشانه‌ای بر بازنشستگی و نزدیک شدن زمان مرگ آنها باشد. هر چقدر سر و صدای هارد دیسک شما کمتر باشد نشان از سلامتی آن دارد اما هر چقدر روز به روز به سر و صدای آن افزوده شود و دیگر به صدای سوراخ‌کاری شبیه شده باشد می‌توانید به خودتان اطمینان دهید که کم‌کم باید خود را برای خرید یک هارد دیسک دیگر آماده کنید. البته صدای برآمده از محصولات هر شرکت متفاوت است و اگر سرچ کوچولویی بزنید خواهید توانست به صداهای مشکوک انواع هارددیسک‌های در حال مرگ دست پیدا کنید. صداهایی که شاید یکی از آنها به گوش شما آشنا باشد!

وقتی هارددیسک شما آدرس خانه را بلد نیست!
اگر رایانه شما برخی اوقات قادر به شناسایی هارد دیسک شما نیست، احتمالا ایرادی در کار است. هارد دیسک شما به طور طبیعی باید اولین چیزی باشد که رایانه شما در هنگام بالا آمدن آن را شناسایی می‌کند. اگر این اتفاقیست که در رایانه شما رخ نمی‌دهد و یا حداقل گاهی رخ نمی‌دهد هارد دیسک شما دچار یکی از علائم مرگ تدریجی شده است! اگر همچنان گاهی اوقات به اطلاعات هارد دیسک دسترسی داریدسریعا از آن یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و تا کاملا از کار نیفتاده آن را برای تعمیر به یک تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید.

بدسکتورهای لعنتی!
وجود بدسکتور بر روی هارد دیسک‌ها اگر چه تقریبا قدیمی شده اما همچنان بر روی برخی رایانه‌ها و البته بر روی هارد دیسک آنها جا خوش می‌کنند و آزار و اذیت آنها تقریبا زبانزد است. اگر هنوز با این واژه آشنا نیستید باید بگوئیم که به زبان ساده بدسکتورها در واقع محل‌هایی از هارد دیسک شما هستند که قادر به نوشتن بر روی آنها نیستید! اگر هارد دیسک شما هم بدسکتور گرفته بد نیست بدانید که ابتلا به این بیماری می‌تواند نشانه آغاز حرکت هارد دیسک شما به سمت و سوی مرگ است! اگر چه شرط حتمی به حساب نمی‌آید اما بر ریو یک هارد دیسک قدیمی می‌تواند نگران‌کننده باشد!

کرش‌های ناگهانی و خاموش شدن‌های پشت سر هم!
اگر رایانه شما دائم از کار افتاده و خاموش می‌شود و تعویض قطعاتی مانند رم و پاور دستگاه چاره‌ساز نبوده بد نیست هارد دیسک خودتان را هم آزمایشی بکنید. شاید این قطعه جان سخت هوای رفتن در سر داشته باشد. احتمالا وجود ایراد در این قطعه می‌تواند باعث کرش‌های ناگهانی سیستم و از کار افتادن و یا راه‌اندازی دوباره آن شود.

حالت خوبه؟: چطور حال هارد دیسک‌مان را بپرسیم؟
در چند مورد بالا نگاهی سخت‌افزاری به هارد دیسک داشتیم و اینکه چطور می‌توانیم وجود عیب و ایراد احتمالی در هارد دیسک را از نظر سخت‌افزاری حدس بزنیم تا گرفتار نشویم. حالا می‌خواهیم یکی دو روش نرم‌افزاری را هم با هم بررسی کنیم تا ببینیم چگونه می‌توانیم از اوضاع و احوال هارد دیسک خودمان سر در بیاوریم.
هارد دیسک‌ها از تکنولوژی S.M.A.R.T (توانایی ردگیری، آنالیز و گزارش مشکلات توسط خود دیسک سخت) برای بررسی خودشان و نهایتا تشخیص معیوب بودنشان بهره می‌برند.شماهم می‌توانید به مراجعه به اطلاعات S.M.A.R.T دیسک سختتان، بررسی کنید که آیا هارد دیسک ‌شما در شُرُف مشکل‌دار شدن است یا خیر؟ اما مشکل اینجاست که متاسفانه سیستم عامل ویندوز به ابزاری با کاربری آسان برای نمایش اطلاعات S.M.A.R.T هارد دیسک‌ شما مجهز نیست و به همین منظور ما به نرم‌افزاری جانبی برای مشاهده این اطلاعات نیازمندیم. (البته روشی برای کنترل این اطلاعات از طریق خط فرمان س