سیبادو
ما را حمایت کنید
 
سیبادو

در مرحله بعد ناگهان گلو باز و هوای فشرده شده خارج می شود که همان سرفه است. این واکنش دفاعی برای این که هر نوع جسم خارجی که وارد راه های هوایی می شود، بتواند خارج شود، بسیار مهم است و برای بدن جنبه دفاعی دارد.

تحریک های مکانیکی و شیمیایی
بیماری یکی از عواملی است که باعث تحریک پذیری مجاری تنفسی می شود. دکتر سهراب پور در این باره توضیح می دهد: بیماری هایی مثل آسم یا برونشیت باعث التهاب در مخاط برونش می شود و این التهاب، تحریک گیرنده های عصبی را در پی دارد. به طور کلی هر نوع جسم خارجی که وارد راه های هوایی شود، واکنش شدید و سرفه را به دنبال دارد.این فوق تخصص ریه می افزاید: گاهی تحریک ها، مکانیکی نیست و استنشاق بوی مواد شیمیایی مثل اسید، باز، دود غلیظ و مواد شوینده و پاک کننده، باعث تحریک گیرنده ها و ایجاد واکنش سرفه می شود.

سرفه در مبتلایان به آلرژی
یکی از علائم آلرژی ها سرفه است و حتما خیلی از افراد دچار حساسیت را دیده اید که همیشه در مواجهه با عامل حساسیت زا، سرفه می کنند.دکتر سهراب پور دو دلیل برای سرفه مبتلایان به آلرژی برمی شمارد: ذراتی که باعث ایجاد آلرژی می شود مثل گرده گیاهان یا دیگر ذرات معلق موجود در هوا که وارد راه های هوایی می شود یا واکنش التهابی که به دنبال ورود ذره در راه های هوایی ایجاد می شود.

سرفه با علت غیرریوی
دکتر سهراب پور در پاسخ به این پرسش که آیا سرفه علت غیرریوی دارد، می گوید: گاهی علت سرفه را باید در غیر از دستگاه تنفسی جستجو کرد. شایع ترین این دلایل ریفلاکس است که در مبتلایان به آن، اسید معده به مری برمی گردد و این برگشت مواد اسیدی به داخل مری،سازوکاری ایجاد می کند که باعث بروز سرفه می شود.به گفته او، سرفه گاهی هم نشانه بیماری های قلبی است و کسانی که دچار نارسایی قلبی یا ضایعات دریچه ای مانند تنگی دریچه میترال هستند، علائم سرفه را دارند.

تیک سرفه هم داریم
این استاد دانشگاه معتقد است: گاهی سرفه علت عصبی و اضطرابی دارد و این مشکل در بچه ها زیاد دیده می شود بخصوص وقتی امتحان دارند و مضطرب هستند. گاهی نیز کودکان برای جلب توجه یا به طور ناخودآگاه سرفه می کنند. برای این سرفه ممکن است هیچ علت خاصی پیدا نشود و منشأ اضطرابی و عصبی داشته باشد. جالب است بدانید همان طور که برخی بیماران تیک عصبی دارند و برخی اندام هایشان بی اراده تکان می خورد، برخی دیگر نیز تیک سرفه دارند و فقط به دلایل عصبی سرفه می کنند.

عوارض برخی داروها
در فهرست عوارض بعضی داروها می توان واکنش سرفه را هم مشاهده کرد.دکتر سهراب پور در این باره می گوید: یکی از عوارض بعضی داروها، مثلا داروهایی که برای درمان بیماری های قلبی تجویز می شود بویژه بعضی داروهای کنترل فشار خون مثل «کاپتوپریل» و مشتقات شبیه آن مانند «آنالاپریل»، سرفه است که با قطع مصرف دارو از بین می رود و ادامه نمی یابد.

سرفه خوب​هم هست
اگر تا به حال فکر می کرده اید سرفه چیز بدی است و دردسر و هیچ منفعتی ندارد، این قسمت مطلب را از زبان این فوق تخصص ریه با دقت بخوانید. بیماری های عفونی و دستگاه تنفسی مثل انواع سرماخوردگی​ و برونشیت های ویروسی و حتی میکروبی به علت التهاب و ترشحاتی که ایجاد می کنند، باعث ایجاد تحریک و واکنش سرفه می شوند، ولی این سرفه برای بیمار خوب است و باعث می شود ترشحات از طریق مجاری تنفسی دفع شود.
دکتر سهراب پور تاکید می کند: وقتی مکانیسم سرفه مختل می شود و فرد نمی تواند سرفه کند، مثل بیمارانی که به اغما فرو می روند و بر اثر ضربه مغزی بیهوش می شوند، همیشه این خطر که ترشح ها وارد ریه شود و باعث عفونت و گرفتاری های بعدی شود، وجود دارد؛ بنابراین در بیمارانی که به علت مسمومیت های مختلف دچار بیهوشی و اغما می شوند به علت نبودن واکنش سرفه احتمال ابتلا به بیماری های عفونی زیاد است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
دکتر سهراب پور با اشاره به این که اگر کسی بیش از چهار هفته سرفه می کند، باید حتما برای یافتن علت و درمان، به پزشک مراجعه کند، می گوید: در چنین شرایطی متخصص ابتدا سوابق بیمار را از قبیل این که سیگاری بودن، شغلش، این که با مواد شیمیایی تماس داشته و در معرض افراد بیمار قرار گرفته یا نه، بررسی می کند. بعد معاینه بالینی برای یافتن احتمالی علائم بیماری های تنفسی و غیرتنفسی و سپس اقدام های دیگر مانند عکسبرداری از ریه ها و سینوس ها انجام می گیرد؛ چون سینوزیت هم می تواند علت سرفه باشد.

سرفه درمان دارد، اما...
دکتر سهراب پور با تاکید بر این که باید از چیزی که عامل سرفه است، به طور کامل دوری کرد، می گوید: این عامل می تواند دارویی که فرد مصرف کرده یا سیگاری که می کشد یا محیط کاری که در آن آلودگی یا مواد شیمیایی وجود دارد، باشد.
پس درمان سرفه ابتدا به حذف علت محتمل و پس از آن مصرف داروها با تجویز پزشک بستگی دارد، اما فراموش نکنید که قطع کامل سرفه هیچ گاه به صلاح بیمار نیست و ترشحات باید بتواند از مجاری تنفسی بدن خارج شود.
 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

ارسال در تاريخ چهار شنبه 8 خرداد 1392برچسب:, توسط سیبادو